Az energiatakarékosság ma már alapkövetelmény a szellőztetésben is
Még nem érkezett hozzászólás!
Király Tamás
Az energiatakarékosság ma már alapkövetelmény a szellőztetésben is
Mai korszerű világunkban felújítani és újat alkotni csak és kizárólag úgy szabad, hogy kiaknázzuk a korszerű építési anyagok adta pozitív tulajdonságokat, így megcélozhatjuk az általuk elérhető lehető legmagasabb energia-megtakarítási mutatókat.
Így van ez a családi házak, valamint a többlakásos épületek felújításánál, illetve építésénél is. Manapság a hangsúly a meglévők felújításán van, kevés új épületet építenek.
A rekonstrukcióknál a legtöbbet a fűtési hőenergia minimalizálásával nyerhetünk, amelynek elsődleges eleme a külső homlokzati – esetleg födém – hőszigetelés, valamint a homlokzati nyílászárók cseréje. Így a termelt hő nagy részét az épületen belül tudjuk tartani. Természetesen a nagymértékű „becsomagolás” a benn tartózkodók számára nem jelent minden esetben ezzel egyenértékű komfortot. Amíg korábban a lakáson belül termelt szennyezőanyagok gond nélkül tudtak a természetes filtrációval ki-be járni a nyílászárókon, addig a fokozott légzárású nyílászáró ezt már nem teszi lehetővé.
Milyen szennyezők okozhatnak gondot a lakásban? Elsősorban a pára, hiszen minden emberi tevékenység többkevesebb páratermeléssel jár együtt (főzés, fürdés, mosás, teregetés, ...), ezután a különböző szagok, formaldehid, CO, CO2, radon, allergének stb.
Ezek, amennyiben a megengedett mértéknél nagyobb mennyiségben fordulnak elő, otthonainkban károsak lehetnek a lakóknak, valamint az épület szerkezeti elemeire is.