Mechanikai elven működő, füstgáz visszaáramlást megakadályozó szerkezetek alkalmazása túlnyomásos égéstermék-elvezető berendezéseknél
Még nem érkezett hozzászólás!
Fehér Gábor
Mechanikai elven működő, füstgáz visszaáramlást megakadályozó szerkezetek alkalmazása túlnyomásos égéstermék-elvezető berendezéseknél
A visszaáramlás-gátló szerkezetek alkalmazása a kondenzációs kazánokkal felszerelt rendszereknél elengedetlen. Ezeket a gyűjtőkéményes, valamint a kaszkád kialakítású égéstermék-elvezető berendezések esetén kell alkalmazni, ugyanis ezeknek a csappantyúknak az a feladata, hogy megakadályozzák az égéstermék visszaáramlását az adott helyiségben, és így elkerülhető legyen az életveszélyes helyzetek kialakulása.
A hazánkban érvényben lévő magyar szabvány (MSZ 845:2012) tartalmazza a visszaáramlás-gátló csappantyúkra vonatkozó beépítési és kialakítási előírásokat. Az egyik ilyen előírás, hogy a visszaáramlás-gátlók zárási időtartama legfeljebb 15 másodperc lehet. A mechanikai elven működő szerkezeteknek (1. ábra) egyszerű a kialakítása. A működésük lényege, hogy abban a pillanatban, ahogy a kondenzációs gázkazán égéstermék-elvezető ventilátora elindul, a visszaáramlás-gátló szerkezet nyit, a készülék leállásával pedig zár a csappantyú.
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2017/3-as számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont csak havonta egy alkalommal!).