Nagy terek sugárzó fűtése
Még nem érkezett hozzászólás!
Babus Csaba
Nagy terek sugárzó fűtése
Hőmérséklet és hőérzet
Épületgépészeti diskurzusok során, amikor a mértékadó hőmérsékletről van szó, nagyon gyakori, hogy még mindig csak a belső levegő hőmérsékletét vesszük viszonyítási pontnak, holott a fűtések (hűtések) leggyakoribb célja az egyén hőérzetének optimumon tartása. A hőérzetet sokkal több tényező határozza meg, mint a környező levegő hőmérséklete, mégis a korábbi évtizedek fűtési technológiái ezt vették viszonyítási pontnak.
Az emberi test folyamatosan ad le hőt, ez szükséges a megfelelő komfortérzethez. A hőleadás 40 – 45%-ban hősugárzás, 30 – 35%-ban konvekció és 20 – 25%-ban párolgás útján történik. Látható, hogy a sugárzás a legjelentősebb hőleadási forma.
Ha a testet környező felületek hőmérsékletét növeljük, csökken a test sugárzási vesztesége, mivel a hőleadás a hidegebb felületek felé történik.
A Raber és Huthison formula a következő egyenlettel írja le a hőtechnikai komfortot:
Ta + Tr = 140 [Fahrenheit],
ahol:
Ta – a környezeti levegő hőmérséklete, [°F],
Tr – a környező felületek sugárzási hőmérséklete [°F]
A cikk teljes terjedelmében lapunk 2017/10-es számának nyomtatott változatában található meg, illetve pdf-formátumban is letölthető (előfizetőknek korlátlanul, regisztráltaknak viszont csak havonta egy alkalommal!).